Produkty od VMware
VMware - wirtualizacja w czołówce technologii
Jeśli istnieje jakieś osiągnięcie technologiczne, które oferuje ogromny potencjał zarówno użytkownikom domowym, jak i firmom, to jest nim wirtualizacja. Programy do wirtualizacji, takie jak VMware Workstation 14 Pro, VMware Workstation 15 Pro czy VMware Workstation 16 Pro, oferują ci pełną obsługę, jeśli jesteś zainteresowany wirtualizacją swojego systemu. Nie ma znaczenia, czy chcesz używać oprogramowania do wirtualizacji na komputerze z systemem Windows czy na komputerze MAC, ponieważ dostępny jest między innymi VMware Fusion 11 Pro Mac, który umożliwia wirtualizację także na komputerach Mac. Zanim jednak zdecydujesz, czy zakup VMware jest rozsądną opcją, powinieneś być odpowiednio poinformowany o wszechstronnych możliwościach wirtualizacji.
Co oznacza wirtualizacja i do czego jest wykorzystywana?
Zanim wyjaśnisz faktyczne korzyści płynące z programów takich jak VMware Workstation, powinieneś najpierw zrozumieć, co kryje się pod pojęciem wirtualizacji. Zasadniczo oznacza to, że np. na komputerze, który jest już wyposażony w system operacyjny i wszystkie niezbędne funkcje, tworzona jest dodatkowa wirtualna przestrzeń. W tej przestrzeni można następnie tworzyć tak zwane maszyny wirtualne. W zasadzie są to wirtualne komputery, na których zainstalowany jest inny system operacyjny niż na komputerze głównym. Komputery te, stworzone bez dodatkowego sprzętu, mogą być bardzo przydatne zarówno w środowisku prywatnym, jak i zawodowym.
Jak zapewne już wiesz, nie każda aplikacja działa na każdym systemie operacyjnym lub w ogóle nie można jej znaleźć. Doskonałym tego przykładem jest zwykły komputer PC z systemem Windows i Mac. Typowe aplikacje dla systemu Windows, takie jak Microsoft Office 365 i wszystkie zawarte w nim składniki, nie są zwykle dostępne na komputerach Mac. Rodzaje używanych danych mogą się też bardzo różnić, więc czytelność też często nie jest gwarantowana. W środowisku prywatnym może to być uciążliwe, ale szczególnie w świecie zawodowym problem ten może znacznie utrudnić pracę. Wyobraź sobie, że pracujesz w oddziale swojej firmy, której głównym systemem jest Mac. Cała niezbędna praca jest wykonywana w tym systemie i oczywiście zapisywana w odpowiednich formatach. Inny oddział twojej firmy pracuje jednak na Windowsie jako głównym systemie operacyjnym, używa typowych aplikacji Windowsowych i oczywiście zapisuje pliki w odpowiednich formatach.
Jeśli praca wykonywana jest tylko w jednym dziale, mało kto pomyśli o pobraniu VMware, ponieważ wirtualizacja byłaby miłym dodatkiem, ale niekoniecznie koniecznym w tym kontekście. Sytuacja jest inna, jeśli te dwa działy muszą współpracować, korzystać z plików innych działów i ewentualnie dodawać nowe rzeczy. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, warto pomyśleć o zakupie programu takiego jak VMware Fusion 11 Pro Mac lub VMware Workstation 16 Pro. W końcu, jeśli nie masz do dyspozycji odpowiedniego oprogramowania do wirtualizacji, może to mieć ogromny wpływ na komunikację i wspólne przetwarzanie danych pomiędzy dwoma działami. W najgorszym przypadku plik innego systemu operacyjnego nie może być nawet otwarty lub odczytany. W tych warunkach nie jest też możliwa wspólna edycja. Oznacza to, że niektóre pliki muszą być najpierw pracowicie sformatowane lub przez zewnętrzne programy, zanim będzie można z nimi współpracować. Właśnie po to, by przeciwdziałać takim problemom, VMware przekonuje świetnymi programami, które oprócz swojej skuteczności są bardzo proste w użyciu.
Jak działa oprogramowanie do wirtualizacji?
Teraz, kiedy już wiesz, że potrzebujesz oprogramowania do wirtualizacji, powinieneś także zrozumieć, jak ono działa, aby ostatecznie zdecydować, czy zakup licencji VMware ma sens i z jakiego powodu.
Tworzenie maszyny wirtualnej przebiega w następujący sposób: Przede wszystkim instaluje się wybrany program, w tym przypadku VMware Fusion 11 Pro Mac. Po zakończeniu instalacji możesz przystąpić do tworzenia wirtualnego pokoju lub wirtualnego komputera. Można dokonać wielu ustawień, np. dostępnej przestrzeni dyskowej, używanego systemu operacyjnego i wielu innych aspektów. Na przykład teraz masz możliwość zainstalowania i używania systemu operacyjnego Windows 11 na swoim komputerze Mac. Windows 11 można używać nie tylko powierzchownie, ale wszystkie funkcje i programy dostępne w Windows są również dostępne dla ciebie, dzięki czemu nie ma znaczenia, czy chcesz stworzyć prezentację w PowerPoint, napisać dokument tekstowy w Wordzie czy w inny sposób stworzyć pliki typowe dla Windows. Mówiąc wprost, otrzymujesz pełny dostęp do systemu operacyjnego Windows w swoim Macu, którego funkcje są w pełni dostępne dla Ciebie.
Kolejną zaletą jest to, że do korzystania z systemu wirtualnego nie jest wymagany żaden dodatkowy sprzęt. W przeszłości, jeśli chciałeś używać wielu systemów operacyjnych jednocześnie, byłeś zmuszony zainwestować w co najmniej jedną dodatkową maszynę fizyczną, której budowa i zarządzanie pochłaniały czas, miejsce i zasoby. Na dłuższą metę nie było to jednak opłacalne, bo trzeba było kupować przestarzałe części i ustawiać je od nowa. Oprogramowanie do wirtualizacji oferuje więc firmom przede wszystkim możliwość bardziej elastycznego wykorzystania poszczególnych działów bez utraty efektywności.
Bezpieczeństwo dzięki funkcji migawki
Na pewno należy wspomnieć o jeszcze jednej funkcji: funkcji migawek. Oczywiście, nawet w przypadku najlepszego oprogramowania do wirtualizacji mogą pojawić się problemy lub awarie. Jednak dzięki programom takim jak VMware Workstation 15 Pro jesteś chroniony przed taką utratą danych. Masz możliwość stworzenia punktu zapisu swojej maszyny wirtualnej, do którego będziesz mógł zawsze wrócić. W prostym języku oznacza to, że nawet jeśli dojdziesz do punktu, w którym twój wirtualny system operacyjny nie działa już tak, jak chcesz, lub zainstalowany został niepotrzebny program, możesz po prostu przywrócić maszynę wirtualną do stanu z punktu pamięci.
Czy powinieneś kupić licencję VMware?
W każdym razie VMware jest warte uwagi zarówno dla potencjalnych klientów biznesowych, jak i osób prywatnych. Możesz korzystać z funkcji i zalet wirtualizacji na wiele sposobów. Upewnij się jednak, że kupujesz odpowiednie oprogramowanie dla odpowiedniego systemu operacyjnego, by inwestycja się opłaciła. Ponadto powinieneś sprawdzić, w jakim stopniu wirtualizacja będzie miała miejsce w twojej firmie. Ma to znaczenie, czy chcesz tylko wypróbować system operacyjny, czy też chcesz używać oprogramowania do wirtualizacji do ważnych celów zawodowych.